Liczba osób chorujących na nowotwory w Polsce i w Europie stale wzrasta. Mimo ciągłego zwiększania wydatków na chemioterapię i leczenie onkologiczne, liczba polskich pacjentów, u których nowotwór daje się wyleczyć jest znacznie mniejsza niż w większości krajów europejskich.
W 2002 r. całkowita liczba osób w Polsce, które zmarły z ich powodu, wyniosła 87 800, podczas gdy w 2006 r. sięgnęła 91 632 (statystyki Światowej Organizacji Zdrowia). Biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest krajem z zerowym wskaźnikiem rocznego przyrostu demograficznego i że w tych latach odnotowano znaczny wskaźnik emigracji z kraju, wzrost ten można uznać za istotny. Według najnowszych szacunków w ciągu 10 najbliższych lat istnieje prawdopodobieństwo podwojenia występowania chorób nowotworowych w Polsce. Liczba Polaków, u których udaje się wyleczyć nowotwór, sięga jedynie ok. jednej trzeciej liczby osób z rozpoznaniem choroby. Według raportu warszawskiego Centrum Onkologii w krajach rozwiniętych odsetek ten wynosi nawet 60%.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że wszyscy pacjenci, w przypadku naruszenia ich praw, mogą zgłaszać się do Biura Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii - 800 190 590 czynnej pn. - pt. w godz. 9:00 - 21:00, pisemnie, za pośrednictwem e-mail sekretariat@bpp.gov.pl lub też osobiście. Pracownicy Biura (specjaliści z zakresu ochrony zdrowia i prawnicy) dyżurujący przy telefonach, często podejmują natychmiastowe telefoniczne interwencje w zakładach opieki zdrowotnej, jeśli zachodzi taka potrzeba.
W ramach działań podejmowanych w 2010 r. Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wystosowała między innymi 376 wystąpień do organów, instytucji systemu ochrony zdrowia w sprawach dotyczących leczenia onkologicznego.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem, Fundacja "Czas dla Życia" zorganizowała 25 stycznia br. w Warszawie konferencję pt. "Dostęp do leczenia onkologicznego w Polsce", w której uczestniczył również Rzecznik Praw Pacjenta.