W związku z pojawiającymi się informacjami o przypadkach wypisywania przez lekarzy recept pełnopłatnych, w sytuacjach należnej pacjentom refundacji, Rzecznik Praw Pacjenta stanowczo apeluje do lekarzy o przestrzeganie obowiązującego prawa w tym zakresie.
Rzecznik po raz kolejny w tym roku przypomina, że każdy ubezpieczony pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych u lekarza posiadającego umowę z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane, ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą mu w danym przypadku zniżką tj. zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego i rozporządzeniami Ministra Zdrowia, a obowiązkiem lekarza jest taką receptę wypisać.
Jeśli prawa pacjentów w tym zakresie nie będą przestrzegane Rzecznik Praw Pacjenta będzie podejmował czynności w ramach przysługujących kompetencji ustawowych. Rzecznik w zależności od uzyskanych informacji, będzie wszczynał postępowania wyjaśniające w sprawach indywidualnych na wniosek strony lub z urzędu.
Pacjenci, którzy znaleźli się w sytuacji jak opisana powyżej powinni przede wszystkim jak najszybciej poinformować dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji, co wielokrotnie okazuje się skuteczne lub przesłać wniosek i kopię recepty do Biura Rzecznika Praw Pacjenta - wszystkie formy kontaktu dostępne są na stronie Biura w zakładce "Kontakt".
Ponadto Rzecznik informuje, iż do Biura wpływają pojedyncze sygnały, które świadczą o braku wskazywania na recepcie przez lekarzy odpowiedniego poziomu przysługującej refundacji w przypadku ordynowania antybiotyków. Lekarze przystępując do leczenia pacjentów konkretnym antybiotykiem, zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego powinni kierować ich na badania posiewowe (antybiogram). Z przekazywanych zgłoszeń od pacjentów wynika, że nie otrzymują oni od lekarzy zleceń na wykonywanie badań, a następnie wypisywane są im recepty bez określania odpowiedniego i należnego poziomu refundacji. Pacjenci są wtedy zmuszeni do wykupywania leków ze 100% odpłatnością. Rzecznik w dniu 3 lipca br. wystąpił w tej sprawie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i z uzyskanej odpowiedzi jasno wynika, że zgodnie z zapisem istniejącym w charakterystyce produktu leczniczego leków stosowanych w antybiotykoterapii, przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badanie posiewowe, jednak nie jest wykluczone ordynowanie pacjentom antybiotyków z właściwą refundacją do momentu uzyskania wyniku takiego badania. Uzyskany wynik antybiogramu może jedynie wpłynąć na zmianę zaleconego antybiotyku.