Aktualności

10-01-2012r.

APEL Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta stanowczo apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej, a także organizacji: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia - o definitywne i natychmiastowe zaprzestanie prowadzonego w tej formie protestu. Takie działanie środowiska lekarskiego naraża wszystkich pacjentów na bezpośrednie zagrożenie zdrowia.

 

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta zgłaszają się osoby znajdujące się w efekcie protestu w dramatycznych sytuacjach. Zdaniem Rzecznika, wygłaszane przez lekarzy poglądy, iż prowadzone działania nie godzą w dobro pacjentów, jest po prostu nieetyczne i nieprawdziwe. Zdrowie polskich pacjentów będzie tak długo zagrożone, jak długo będzie trwał protest i nie zostanie on przerwany.

W chwili obecnej, z kolejnych spotkań organizacji samorządu lekarskiego i organizacji zawodowych lekarzy, niestety nic nie wynika. W ich wyniku opinia publiczna otrzymuje coraz to nowe, złudne zapewnienia, że te działania dobiegną końca, a przecież w całej tej sytuacji każdy dzień z punktu widzenia pacjenta, jest niezwykle ważny.

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla wyraźnie - pacjent w żadnym wypadku nie powinien ponosić konsekwencji istniejącego wciąż sporu - a jednak cierpi najbardziej i cały czas zagrożone jest jego bezpieczeństwo, życie i zdrowie. Wszelkie rozwiązywanie konfliktów powinno odbywać się bez udziału i straty dla pacjentów.

W dniu dzisiejszym, w stosunku do niektórych świadczeniodawców zostaną wszczęte przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowania wyjaśniające, a także postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawcy nie przekażą w określonym terminie informacji, o które wnioskuje Rzecznik Praw Pacjenta, na świadczeniodawcę może być nałożona kara pieniężna do 50 tys. zł. Natomiast jeśli świadczeniodawca nie odstąpi od bezprawnych praktyk pomimo wydania przez Rzecznika decyzji o uznaniu działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, może na niego zostać nałożona kara pieniężna do wysokości 500 tys. zł.

Jednocześnie Rzecznik Praw Pacjenta dziękuje tym lekarzom i aptekarzom, dla których najważniejsze jest dobro i interes pacjenta i którzy pamiętają o przesłaniu swojego zawodu.

Zdecydowane i natychmiastowe przerwanie prowadzonego protestu to jedyna możliwość skutecznej ochrony praw pacjentów, a przede wszystkim zaprzestania permanentnego narażania ich życia i zdrowia.

Lista aktualności