Aktualności

19-11-2012r.

Bariery w dostępie do implantacji stymulatora nerwu błędnego

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił w dniu 6 listopada br. do Prezesa NFZ w sprawie dostępu do świadczeń szpitalnych w zakresie neurochirurgii dla chorych na szczególną postać lekoopornej padaczki poprzez zastosowanie procedury implantacji stymulatora nerwu błędnego. Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła także uwagę na główne bariery utrudniające dostęp do tej nowoczesnej metody leczenia.


Leczenie lekoopornej padaczki za pomocą implantacji stymulatora nerwu błędnego w przypadku, gdy jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda terapeutyczna, jest niezakodowane odrębnie (w katalogu świadczeń gwarantowanych), co uniemożliwia rozliczanie terapii w ramach jednorodnych grup pacjentów (sposób rozliczania usług zdrowotnych przez NFZ). Brakuje jasnych, uporządkowanych i przejrzystych procedur w zakresie rozliczania przez świadczeniodawców. W niektórych województwach w kraju świadczenie to jest finansowane jeszcze inną metodą - "za zgodą płatnika". Sytuacja taka jest dla pacjentów niekorzystna, tym bardziej, że metoda stymulacji nerwu błędnego jest niejednokrotnie jedyną nadzieją na polepszenie ich zdrowia. Z uwagi na brak ujednoliconych procedur, pacjenci nie mają pełnej wiedzy na temat możliwości leczenia.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta konieczne jest stworzenie tej grupie pacjentów dostępu do nowoczesnych technologii medycznych w ich terapii i zapewnienie poprawy jakości życia. Dostęp ten powinien być określony jasnymi zasadami i powinien umożliwiać świadczeniodawcom zgodne z tymi zasadami leczenie oraz rozliczanie z NFZ.

 

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - PDF 1,7 MB

Odpowiedź Prezesa NFZ - PDF 51,4 KB

Lista aktualności