W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie trwa spotkanie Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Nasi pracownicy realizują na co dzień swoje obowiązki w 216 szpitalach i oddziałach psychiatrycznych oraz placówkach leczenia uzależnień zarówno dla osób dorosłych, jak również dla dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania w Warszawie Rzecznicy analizują aktualną sytuację w poszczególnych obszarach psychiatrii na terenie całej Polski oraz dokonują wymiany doświadczeń z ostatnich miesięcy swojej pracy.
W ramach pogłębienia wiedzy na temat skutecznej ochrony praw pacjenta doświadczającego kryzysu psychicznego Rzecznicy spotkali się z Panią dr n. praw. Katarzyną Julią Kowalską, radcą prawnym, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, Panią Anną Parnowską – Kierownikiem Sekcji Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prof. dr hab. Bartoszem Łozą, lekarzem psychiatrą, wieloletnim Kierownikiem Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W planach jest również studyjna wizyta w Warszawskim Domu pod Fontanną.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2016 roku w sprawie szczegółowego trybu i sposobu działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, Rzecznicy przedstawiają Rzecznikowi Praw Pacjenta okresowe informacje dotyczące przestrzegania praw pacjenta oraz działań podejmowanych w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z działalności Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego, którego pracownikami są Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, za 2018 rok.
Sprawozdanie z działalności Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego za 2018 rok
O formalnych i praktycznych aspektach działania Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego przeczytacie również w najbliższych odsłonach cyklu edukacyjnego 25 Blasków Psychiatrii przygotowanego z okazji 25 rocznicy uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.