Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl) został zamieszczony komunikat dla świadczeniodawców dotyczący dodatkowych uprawnień dla weteranów poszkodowanych poza granicami państwa.
W dniu 30 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. W związku ze zmianami wprowadzonymi tą ustawą, poszkodowani weterani, w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w szpitalach, a także ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zatem, że weterani poszkodowani korzystający z ww. świadczeń nie powinni być wpisywani na listy osób oczekujących.
O jak najszybsze wprowadzenie ww. ustawy, która systemowo regulowałaby finansowanie udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku weteranów poszkodowanych w wyniku działań poza Polską, Rzecznik Praw Pacjenta wnioskował do Ministra Obrony Narodowej 4 czerwca 2011 r. Działanie Rzecznika związane było z podjętą sprawą prowadzoną przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta dotyczącą 27-letniego żołnierza zawodowego, który podczas pełnienia służby poza granicami kraju doznał uszczerbku na zdrowiu. Problemem okazał się brak odpowiedniej procedury rozliczeniowej pomiędzy świadczeniodawcą a Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał odpowiedź, że wejście w życie ustawy o weteranach pozwoli na finansowanie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej ponadnormatywnych świadczeń zdrowotnych udzielanych w przypadku urazów związanych bezpośrednio z działaniami wojennymi.