Aktualności

28-03-2013r.

Dostęp pacjentów do psychogeriatrycznych świadczeń opieki zdrowotnej

Pod koniec 2012 r. Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska oraz podjcie stosownych działań w kwestii dostępu pacjentów do psychogeriatrycznych świadczeń opieki zdrowotnej. Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił przede wszystkim, iż w obecnej sytuacji epidemiologicznej wśród czterech grup rozpoznań, które stanowią największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego Polaków (generując przy tym ok.75% kosztów leczenia) wskazano choroby związane ze starzeniem, w tym choroby organiczne.

Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że leczenie osób starszych z zaburzeniami psychicznymi powinno odbywać się na oddziałach psychogeriatrycznych stacjonarnych lub dziennych. W 2012 r. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia zawarły tylko 19 umów z 21 świadczeniodawcami na świadczenia zdrowotne w rodzaju świadczenia psychogeriatryczne. Jednakże żadna z umów nie została zawarta w województwach: opolskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. Z kolei tylko jeden świadczeniodawca posiada zawartą umowę na udzielanie świadczeń zdrowotnych w ww. zakresie na terenie województwa: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego.

       Ponadto, zawarto 13 umów z 13 świadczeniodawcami na świadczenia zdrowotne w rodzaju świadczenia dzienne psychogeriatryczne. W 9 spośród 16 województw, żaden świadczeniodawca nie zawarł umowy na świadczenia zdrowotne w ww. zakresie, tj. lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

Rzecznik Praw Pacjenta wskazał również potrzebę zwiększenia dostępu (poza możliwością leczenia w oddziałach stacjonarnych i dziennych) również do opieki psychiatrycznej pozaszpitalnej tj. leczenia ambulatoryjnego w poradniach zdrowia psychicznego i poradniach psychologicznych oraz leczenia w miejscu zamieszkania (środowiskowa opieka psychiatryczna).

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z informacji przekazanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, iż brak umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń psychogeriatrycznych oraz świadczeń dziennych psychogeriatrycznych we wskazanych wyżej województwach, jest spowodowany brakiem świadczeniodawców zainteresowanych podpisaniem przedmiotowych umów. Jednocześnie wskazano, że część zadań z zakresu opieki i wsparcia nad osobami z zaburzeniami psychicznymi po 60 roku życia realizowana jest przez ośrodki podległe ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego.

 

Lista aktualności