Aktualności

29-06-2012r.

Komunikat po spotkaniu Prezes NFZ z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej

Komunikat po spotkaniu Prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie umów na wystawianie recept na leki refundowane .

W piątek, 29 czerwca br., w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie Prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej, dotyczące zmian w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie recept na leki refundowane.

Na zaproszenie Prezes NFZ Agnieszki Pachciarz w spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezes NRL - Anna Lella, wiceprezes NRL - Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - Grzegorz Kucharewicz, wraz z osobami towarzyszącymi.

W związku z ustawowym obowiązkiem wydania zarządzenia, zawierającego wzór umowy na wystawianie recept na leki refundowane, w terminie do 30 czerwca br., Prezes Agnieszka Pachciarz przygotowała i przedstawiła kompromisową propozycję projektu zmiany dotychczas obowiązującego zarządzenia, która konsumuje większość uwag zgłaszanych wcześniej przez Ministerstwo Zdrowia, Naczelną Radę Lekarską i inne środowiska medyczne.

Zaproponowane przez Prezes Agnieszkę Pachciarz zmiany uwzględniają przede wszystkim zabezpieczenie praw pacjenta do korzystania z leków refundowanych oraz odpowiedzialność lekarzy za przestrzeganie tych praw, zakres ich odpowiedzialności administracyjnej za wystawioną receptę, jako dokumentu szczególnego znaczenia, oraz wprowadzają możliwość dochodzenia roszczeń przed sądami cywilnymi z tytułu dużych, zawinionych uchybień finansowych.

Jedną z propozycji zawartych w nowym wzorze umowy jest również odstąpienie od karania za wypisanie recepty osobie nieuprawnionej, do czasu wprowadzenia elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń.

Podkreślenia wymaga fakt, że sytuacja związana z niepodpisywaniem przez lekarzy umów z NFZ na wystawianie recept na leki refundowane dotyczy wyłącznie lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie. Zdecydowana większość recept na leki refundowane wypisywana jest przez lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, czyli tych placówkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, a w związku z tym są oni zobowiązani do wystawiania pacjentom recept refundowanych. Każdy pacjent, który korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ, ma prawo oczekiwać otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a lekarz ma obowiązek taką receptę wystawić.

Niezależnie od ostatecznej decyzji środowiska lekarskiego zostaną podjęte wszelkie działania, mające na celu ułatwienie pacjentom uzyskiwanie i realizację recept na leki refundowane.
 

źródło - Rzecznik Prasowy NFZ, 29.06.2012 r

 

 

Lista aktualności