Ministerstwo Zdrowia przygotowało wstępne nowe projekty programów leczenia stwardnienia rozsianego. Pierwszy z nich zakłada zmianę obowiązującego prawa, tj. wydłużenie czasu leczenia pacjentów z trzech do pięciu lat, a także obniżenie wieku kwalifikującego do leczenia z 16 do 12 roku życia.
Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia po raz pierwszy w czerwcu 2010 r. (następnie lipiec i listopad 2010 r. oraz styczeń 2011 r.), zwracając uwagę szczególnie na potrzebę obniżenia wieku kwalifikującego do leczenia. Zgodnie z treścią kierowanych do Rzecznika pism - opinia klinicystów w dziedzinie neurologii jest także pozytywna.
Krystyna Barbara Kozłowska podkreślała w wystąpieniach poważne skutki braku refundacji leczenia dzieci poniżej 16 roku życia. U nieleczonego 13 - letniego dziecka przez kilka lat choroby może dojść do utrwalenia się takiego stopnia niesprawności, który uniemożliwi mu zakwalifikowanie się, już jako 16 - letniemu pacjentowi, do programu lekowego NFZ.
Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta nieleczonemu dziecku odbiera się szansę na terapię spowalniającą postęp choroby, jednocześnie pozbawia podania zalecanych jako jedyne możliwe w ich stanie klinicznym leki.
Wystąpienia Rzecznika Praw Pacjenta :
Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt drugiego programu zdrowotnego to "Leczenie chorych ze stwardnieniem rozsianym o wysokim ryzyku szybkiego rozwoju niesprawności preparatem natalizumab".