9 sierpnia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Zmiany, które ułatwią pacjentom dostęp do recept wypisywanych przez specjalistów wejdą w życie 1 lipca 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta wielokrotnie postulował rozszerzenie uprawnień dla pacjentów, dzięki którym katalog osób uprawnionych do wystawiania recept w ramach programu „Leki 75+” zostałby poszerzony o lekarzy specjalistów.
Obecnie pacjenci zmuszeni są podwójnie korzystać z wizyt lekarskich – i w podstawowej opiece zdrowotnej i w przychodni specjalistycznej. Problem pojawia się w momencie, gdy lekarz specjalista zalecił pacjentowi stosowanie określonego leku, ale receptę na ten lek może wystawić tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Zmiany, które wprowadza powyższa ustawa pozwolą m.in. lekarzom specjalistom na wypisywanie recept bez konieczności dodatkowych wizyt pacjentów. Lekarze specjaliści przed wystawieniem recepty zobowiązani będą do dokonywania za pośrednictwem systemu elektronicznego weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Ponadto w Internetowym Koncie Pacjenta zostanie wprowadzona możliwość złożenia wniosku lub skargi do Rzecznika Praw Pacjenta, o co Bartłomiej Chmielowiec apelował jeszcze w ubiegłym roku.
„Z pewnością będzie to duże ułatwienie dla pacjentów, którzy w jeszcze szybszy i bezpośredni sposób będą moli skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta, bez konieczności szukania danych adresowych oraz ponoszenia opłat za korespondencję listowną” – powiedział Rzecznik.
To tylko niektóre z ułatwień jakie wprowadza ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Ze wszystkimi zmianami można zapoznać się na stronie https://www.prezydent.pl/
Rzecznik przypomina, że recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne widniejące w wykazie dla pacjenta po ukończeniu 75. roku życia, w postaci elektronicznej mogą być wypisane przez: