Aktualności

24-01-2014r.

Nieuprawnione posługiwanie się nazwą organu państwowego

 W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi określania mianem rzecznika praw pacjenta stanowisk osób pracujących w podmiotach leczniczych bądź oddziałach NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska informuje, że takie działanie jest nieuprawnione i wprowadza w błąd pacjentów.

 

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa w sposób ścisły i komplementarny regulują sposób ochrony praw pacjenta i konkretnie wskazują organ stojący na straży tych praw - Rzecznika Praw Pacjenta. Jak wynika z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159, z późn. zm.), Rzecznik jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów określonych w ww. ustawie oraz w przepisach odrębnych. Rzecznik, zgodnie z art. 42 ust. 3 ww. ustawy, wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

       Żaden inny podmiot oprócz Rzecznika Praw Pacjenta - organu centralnego znajdującego umocowanie w powyżej wskazanych regulacjach prawnych - nie jest uprawniony do umieszczania lub/i posługiwania się wskazaną nazwą organu państwowego. Działanie takie może stanowić naruszenie dobra prawnie chronionego oraz wprowadzać w błąd zarówno pacjentów, jak i podmioty lecznicze.

       Ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 141, poz. 1183), wprowadzono funkcję Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, którzy zgodnie z art. 10d ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r., Nr 231, poz. 1375, z późn. zm.) podlegają Rzecznikowi Praw Pacjenta i są pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

       Rzecznik Praw Pacjenta uważa za społecznie uzasadnione, aby w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, bądź też fundacjach, były zatrudniane osoby zajmujące się prawami pacjenta, jednakże nie mogą one używać nazwy Rzecznika Praw Pacjenta. Najstosowniejszą nazwą jaką można by było w przypadku takich osób zastosować to Pełnomocnik ds. praw pacjenta.

Lista aktualności