11 lutego br. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. nr 6 poz. 19). Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wnioskowała o wchodzące w życie zmiany, szczególnie w zakresie zwiększenia kompetencji Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego podlegają organowi centralnemu - Rzecznikowi Praw Pacjenta i są pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Na dzień dzisiejszy w 49 zakładach opieki zdrowotnej 26 osób pełni funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.
Znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia psychicznego w sposób wyraźny wskazuje na prawo wstępu Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego do wszystkich pomieszczeń zakładu opieki zdrowotnej związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Dotychczas mieli oni jedynie prawo wstępu na teren szpitala, co w praktyce powodowało szereg utrudnień w swobodnym poruszaniu się. Wspomniani rzecznicy mogą również teraz kontaktować się z samymi pacjentami i ich bliskimi, bez udziału osób trzecich.
Nowelizacja ustawy ma również na celu usprawnienie postępowania związanego z przymusowym przyjęciem do szpitala psychiatrycznego i dostosowanie go do konstytucyjnych wymogów w zakresie ochrony praw i wolności obywateli.