Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że od 1 września br. wszystkie szpitale będą miały obowiązek wprowadzić okołooperacyjną kartę kontrolną, która zobowiązuje personel medyczny do sprawdzenia każdej czynności przed operacją, a także odnotowania tych informacji w karcie.
Rzecznik już w 2013 r. występował do Ministra Zdrowia z prośbą o podjęcie działań systemowych w zakresie wprowadzenia okołooperacyjnej karty kontrolnej we wszystkich placówkach medycznych, nie tylko tych, które posiadają świadectwo akredytacyjne Ministerstwa Zdrowia.
Z dniem 30 czerwca br. projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania został przekazany do konsultacji społecznych.
Projekt ten stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 30 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wprowadza on zmiany m.in. w zakresie możliwości uzupełnienia wpisów w historii choroby pacjenta po jego wypisaniu ze szpitala, wprowadzenia okołooperacyjnej karty kontrolnej oraz określenia zakresu danych i informacji jakie powinna ona zawierać, czy też wskazania osoby uprawnionej do podpisania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego w przypadku nieobecności lekarza kierującego oddziałem.
Projekt znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12274004/katalog/12296851#12296851
Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że wprowadzenie karty przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa operowanych pacjentów oraz do zminimalizowania liczby przypadków ewentualnych powikłań pooperacyjnych.