W związku ze śmiercią małego Szymona chcielibyśmy złożyć Rodzinie wyrazy najgłębszego współczucia. Śmierć dziecka jest zawsze wielką tragedią, łączymy się w bólu z bliskimi Szymona.
Doniesienia w sprawie małego Szymka pojawiły się w dniu 8 lutego br. W tym samym dniu Rzecznik Praw Pacjenta podjął działania wyjaśniające i wystąpił do Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza SPZOZ w Warszawie o przekazanie wyjaśnień w sprawie.
Odpowiedź wpłynęła 15 lutego br. Szpital zaprzeczył w niej, by były podejmowane próby odłączenia dziecka od aparatury, podtrzymującej funkcje życiowe. Wskazano ponadto, że leczenie dziecka jest kontynuowane.
W związku z uzyskaniem kolejnych informacji, dotyczących niewłaściwej opieki nad dzieckiem podczas pobytu w ww. szpitalu, Rzecznik Praw Pacjenta w dniu 14 marca 2019 r. zbadał sprawę na miejscu w siedzibie szpitala.
14 marca 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta zlecił także przeprowadzenie kontroli w ww. szpitalu Konsultantowi Wojewódzkiemu w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz Konsultantowi Wojewódzkiemu w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
W przedmiotowej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta podjął także współpracę z Wojewodą Mazowieckim i Ministrem Zdrowia.
18.06 br. pojawiły się także informacje medialne, wskazujące na uniemożliwienie rodzicom pożegnania z dzieckiem, w związku ze zmianą godziny rozpoczęcia komisji, która miała stwierdzić śmierć mózgu (trwałe i nieodwracalne ustanie czynności mózgu). Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitala o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące tej kwestii.
Zebrany materiał i analizy wskazują, że dziecko podczas pobytu w szpitalu miało zapewnioną właściwą opiekę i leczenie. W proces ten było zaangażowanych wiele uznanych autorytetów z poszczególnych dziedzin medycyny. Odbywały się też kilkukrotnie konsylia lekarskie z udziałem ww. ekspertów.
Z posiadanego materiału, w szczególności z opinii ww. konsultantów, w żaden sposób nie wynika, aby zdiagnozowana u chłopca jednostka chorobowa była wynikiem podania szczepionki. U dziecka wykryto mutację w genie RANBP2. Osoby dotknięte tą mutacją są podatne na ostrą martwiczą encefalopatię.
Postępowanie jest w toku. Po uzyskaniu kompletnych i wyczerpujących informacji podsumujemy ostateczne ustalenia i poinformujemy o ich wyniku.
Departament Dialogu Społecznego i Komunikacji
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta