Aktualności

16-09-2016r.

Pierwsza lekcja dla uczniów szkół podstawowych już za nami!

Czy tylko dorośli, kiedy stają się pacjentami mają swoje prawa? Jakie prawa ma dziecko-pacjent, a jakie jego rodzice w systemie opieki zdrowotnej? Co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Na te i inne pytania odpowiedź poznali uczniowie jednej z mazowieckich podstawówek podczas pilotażowej lekcji na temat praw pacjenta.

 

 

We wtorek 13 września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Sułkowicach uczestniczyli w pierwszej – pilotażowej lekcji o prawach przysługujących pacjentom, przeprowadzonej przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Lekcje odbyły się w ramach rozpoczętej 1 września 2016 r. akcji edukacyjnej Rzecznika Praw Pacjenta przygotowanej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji dla uczniów szkół podstawowych.

 

Podczas zajęć uczniowie poznali prawa zapisane w Karcie Praw Dziecka-Pacjenta przysługujące im i ich rodzicom czy opiekunom, rozmawiali o swoich doświadczeniach w korzystaniu z pomocy medycznej, analizowali przypadki, które mogłyby się zdarzyć w placówce medycznej i decydowali, które prawa pacjenta miałyby zastosowanie.

 

Dzięki zrealizowanym lekcjom ponad 90 uczniów uzyskało tytuł młodego eksperta w dziedzinie praw dziecka-pacjenta, a to dopiero początek! Już ponad 200 szkół podstawowych z całej Polski zgłosiło chęć przeprowadzenia lekcji na temat praw przysługujących pacjentom przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta lub we własnym zakresie, na podstawie dostarczonych materiałów dydaktycznych.

 

Szkoły mogą zgłaszać zainteresowanie przeprowadzeniem lekcji przez ekspertów Biura Rzecznika Praw Pacjenta do dnia 30 września br. Materiały dydaktyczne służące samodzielnemu przeprowadzeniu lekcji przez nauczycieli będą w dalszym ciągu dostępne po zalogowaniu się na platformie. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie szkół akcja będzie powtarzana co roku.

 

Więcej o akcji przeczytasz tutaj

Lista aktualności