Rzecznik Praw Pacjenta pozytywnie zaopiniował projekt Polityki Lekowej Państwa. Bartłomiej Chmielowiec wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, w tym także na bezpieczeństwo farmakoterapii stosowanej podczas leczenia. Dlatego z zadowoleniem przyjął zapisy projektu.
„Zminimalizowanie zagrożeń i zapewnienie pacjentom wysokiej jakości opieki zdrowotnej, która jest bezpieczna, skuteczna oraz dostosowana do ich potrzeb, powinno stanowić cel do jakiego należy dążyć przy określaniu polityki zdrowotnej państwa.” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.
Według Rzecznika polityka lekowa powinna zakładać stworzenie procedur mających na celu ochronę prawną pacjenta np. w przypadku wycofania leku z obrotu, podawania pacjentom w placówkach medycznych (posiadających kontrakt z NFZ) produktów leczniczych nierefundowanych ze środków publicznych czy też zapewnienia leków z listy „75+”.
Bardzo istotną kwestią jest również doprecyzowanie obowiązków pacjentów. Pacjenci powinni wiedzieć, że mają nie tylko prawa, ale także obowiązki. Wynikają one m.in. z przepisów prawnych, rozporządzeń i regulaminów obowiązujących w podmiotach leczniczych.
„Przede wszystkim pacjenci powinni dbać o własne zdrowie i postępować tak, aby nie narażać zdrowia innych. Pacjent powinien zwracać uwagę na swoje problemy zdrowotne, interesować się nimi i świadomie brać udział w leczeniu. Przestrzegać zaleceń lekarza oraz personelu medycznego, które dotyczą diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a nawet zmiany trybu życia.” – dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.
W polityce lekowej powinny znaleźć się również zapisy dotyczące wprowadzenia badań profilaktycznych dla określonych grup społecznych – zdaniem Rzecznika badania laboratoryjne powinny być integralną częścią świadczeń realizowanych nie tylko w szpitalach ale w szczególności w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce nie funkcjonuje wiarygodne dla społeczeństwa źródło wiedzy medycznej należy dodać zapis dotyczący budowy ogólnopolskiego portalu wiedzy o problemach zdrowotnych, który będzie opierał się na wiedzy specjalistów i ekspertów z poszczególnych dziedzin medycyny.
Bartłomiej Chmielowiec opiniując projekt Polityki Lekowej Państwa przesłał Ministrowi Zdrowia następujące propozycje:
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi opinii Rzecznika na temat Polityki Lekowej Państwa oraz uzasadnieniem propozycji dodania powyższych zapisów – wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Ministra Zdrowia.