Aktualności

20-01-2011r.

Prawa pacjenta w Transgranicznej Opiece Zdrowotnej

Parlament Europejski uchwalił 19 stycznia dyrektywę dot. uproszczenia zasad leczenia za granicą. Przyjęty akt reguluje kluczowe dla pacjentów kwestie, takie jak zwrot kosztów opieki medycznej i zasady uzyskiwania stosownych pozwoleń w sytuacjach, gdy będą one wymagane.

Nowe zasady przewidują, że obywatele UE będą mogli otrzymać zwrot kosztów opieki medycznej (do wysokości kosztów analogicznego świadczenia w kraju ojczystym), którą uzyskali w innym państwie członkowskim, o ile ta sama usługa objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnym w ich państwie.

Państwa członkowskie będą miały obowiązek ustanowienia co najmniej jednego punktu kontaktowego do spraw transgranicznej opieki zdrowotnej. Zadaniem punktów kontaktowych będzie udzielanie pacjentom informacji m.in. o świadczeniodawcach, a także o istniejących możliwościach prawnych rozstrzygania sporów - w tym przypadku szkody powstałej w związku ze świadczeniem transgranicznym.

Z nowych przepisów skorzystają pacjenci, którzy wybiorą leczenie w innym państwie Unii na przykład z powodu długiego czasu oczekiwania lub braku specjalistów w swoim kraju. Nowe zasady będą dotyczyć tylko tych pacjentów, którzy świadomie wybiorą leczenie za granicą. Obowiązująca obecnie europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego będzie nadal mieć zastosowanie dla osób podróżujących, którzy potrzebują porady lekarskiej lub opieki w nagłych przypadkach.

Kiedy dyrektywa wejdzie w życie państwa członkowskie w ciągu 30 miesięcy będą musiały zmienić krajowe regulacje prawne, aby były zgodne z jej postanowieniami.

Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi pytaniami i odpowiedziami dot. praw pacjenta w Transgranicznej Opiece Zdrowotnej.

Oficjalna treść dokumentów.

Lista aktualności