Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że każdy pacjent ma prawo do zgłaszania działań niepożądanych produktów leczniczych.
Pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne mogą zgłosić działanie niepożądane produktu leczniczego osobom wykonującym zawód medyczny, Prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub podmiotowi odpowiedzialnemu za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu.
Należy zgłaszać reakcje niepożądane wynikające zarówno z prawidłowego jak i nieprawidłowego stosowania produktów np. przypadki zatruć lekowych i przypadki powikłań będących wynikiem błędu w podaniu leku.
Mając na celu podniesienie świadomości pacjentów i grup zawodowych zobowiązanych do uczestnictwa w monitorowaniu niepożądanych działań leków, w ramach prowadzonej kampanii „Lek bezpieczny”, Urząd Rejestracji przygotował krótki film przypominający podstawowe informacje na ten temat.
Można go obejrzeć na stronie Urzędu pod adresem: http://www.urpl.gov.pl/aktualnosci/komunikat-prezesa-urzedu-z-10-lutego-2015-r-w-sprawie-zglaszania-niepozadanych-dzialan-produktow-leczniczych
Rzecznik przypomina również, iż na początku października 2013 r., Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podpisali Porozumienie o współpracy w zakresie wspólnych działań upowszechniających wiedzę o bezpiecznej farmakoterapii oraz informacji na temat zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych.
Na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Pacjenta w specjalnym banerze (http://www.bpp.gov.pl/wspolpraca) można zapoznać się z umieszczanymi na bieżąco informacjami w zakresie wspólnych inicjatyw.