Aktualności

29-09-2011r.

Programy terapeutyczne dla chorych na łuszczycę

"Dlaczego nie można leczyć łuszczycy w Polsce?" To temat konferencji prasowej zorganizowanej przez fundację "Tak mam Łuszczycę" oraz "Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę", która odbyła się 27 września br. w Warszawie. Osoby chore na łuszczycę to jedna z grup pacjentów, wymagająca kompleksowych regulacji prawnych dostępu do specjalistycznego leczenia.

 

 Łuszczyca jest przewlekłą, niezakaźną chorobą wywołaną nieprawidłową pracą układu odpornościowego. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ok. 1 mln. osób, w tym kilka tysięcy pacjentów choruje na ciężką postać łuszczycy, która mogłaby być skutecznie leczona lekami biologicznymi.

W chwili obecnej na ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych oczekuje program terapeutyczny dla chorych na łuszczycę plackowatą.

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływało wiele sygnałów zarówno od pacjentów, ich rodzin, jak i organizacji pozarządowych, związanych z brakiem dostępności leczenia lekami biologicznymi łuszczycowego zapalenia stawów. W związku z tym Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska w styczniu 2010 r. wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym lekami biologicznymi w tym Embrel, Humina i Remikade.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie ukazało się 17 sierpnia br. i tym samym w terminie trzech miesięcy tj. 17 listopada br. wejdzie w życie program terapeutyczny dotyczący leczenia chorych na łuszczycowe zapalenie stawów o przebiegu agresywnym lekami biologicznymi.

Lista aktualności