W związku z sytuacją pacjentów cierpiących na liszaj śluzowaty twardzinowy (scleromyxoedema), a także biorąc pod uwagę inne bardzo rzadkie choroby, w leczeniu których stosowane są preparaty immunoglobulin, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia.
W chwili obecnej żaden z refundowanych dożylnych preparatów immunoglobulin nie jest zarejestrowany w leczeniu scleromyxoedema jak i szeregu innych chorób rzadkich.
W odpowiedzi Minister Zdrowia poinformował Rzecznika o prowadzonych pracach, mających na celu objęcie refundacją preparatów immunoglobulin we wskazaniu scleromyxoedema, a także o staraniach podjętych w celu wprowadzenia zmian w zasadach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia immunoglobulin w Katalogu świadczeń do sumowania1. Dotychczas możliwe było rozliczanie jedynie immunoglobulin podanych zgodnie z zastosowaniem produktu leczniczego.
Ponadto 30 kwietnia br. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował Zarządzenie nr 211201 5/DOL zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe) oraz zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Zmiany dotyczą m.in. sposobu rozliczania z płatnikiem preparatów immunoglobulin finansowanych w Katalogu świadczeń do sumowania.
Rzecznik przypomina, iż aktualizacja wskazań rejestracyjnych w Charakterystykach Produktów Leczniczych następuje na wniosek producenta leków, który ma obowiązek potwierdzenia zasadności rozszerzenia zakresu wskazań do stosowania wynikami badań naukowych (nie ma obowiązku zamieszczenia w przedmiotowym dokumencie wszystkich wskazań terapeutycznych, w jakich zgodnie z aktualną wiedzą medyczną lek może być stosowany). W związku z tym umieszczenie wskazań terapeutycznych w Charakterystykach Produktów Leczniczych uzależnione jest zarówno od dostępnej wiedzy medycznej jak i strategii sprzedaży obranej przez producentów leków.