Aktualności

20-06-2012r.

Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta

W środę, 20 czerwca br. w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie w związku z planowanym od 1 lipca br. protestem organizowanym przez lekarski samorząd zawodowy oraz lekarskie organizacje związkowe. Na zaproszenie Krystyny Barbary Kozłowskiej - Rzecznika Praw Pacjenta, w spotkaniu udział wzięli: Bartosz Arłukowicz - Minister Zdrowia, Stanisław Trociuk - z-ca Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Maciej Piróg - doradca Prezydenta RP oraz dr n. med. Zbigniew Teter - p.o. prezesa NFZ.

W opinii Rzecznika Praw Pacjenta, zapowiadane przez środowisko lekarskie działania polegające na wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, skutkują dla pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne zdecydowanym ograniczeniem w dostępie do leków z przysługującym im poziomem refundacji.

W trakcie spotkania Minister Zdrowia podkreślił, że sytuacja związana z niepodpisywaniem przez lekarzy ankesów do umów z NFZ w kwestii wystawiania recept na leki refundowane, dotyczy wyłącznie lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie i wyłącznie recept wystawianych przez tych lekarzy dla siebie i dla członków rodziny. Znaczna część lekarzy z tej grupy takie aneksy już podpisała, a procedura ta wciąż jeszcze nie została zakończona. Jednocześnie Minister Zdrowia zaznaczył, że zdecydowana większość recept na leki refundowane wypisywana jest przez lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, czyli tych placówkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, a w związku z tym są oni zobowiązani do wystawiania pacjentom recept refundowanych.

Każdy pacjent, który korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w publicznych placówkach medycznych, ma prawo domagać się otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a lekarz ma obowiązek taką receptę wystawić. W sytuacji, gdy lekarz udzielający świadczeń w publicznej placówce medycznej wypisze receptę pełnopłatną, pacjent powinien zwrócić się w tej sprawie do dyrektora placówki, a jeśli okaże się to nieskuteczne - do Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Rzecznik Praw Pacjenta będzie podejmował bezpośrednie interwencje we wskazanych placówkach, w każdej sprawie będzie wszczynał postępowania wyjaśniające i przekazywał informacje do NFZ.

Lista aktualności