W związku z sygnałami telefonicznymi za pośrednictwem infolinii i zawartymi w kierowanej do Rzecznika korespondencji, dotyczącymi problemów w uzyskiwaniu świadczeń zdrowotnych przez osoby legitymujące się statusem inwalidy wojennego i wojskowego, ofiary represji wojennych i okresu powojennego i oraz kombatanta lub innego ze względu na zasługi, Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że przepis art. 47 c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) zobowiązuje wszystkie podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zawartej umowy z Oddziałem Wojewódzkim NFZ do respektowania szczególnych uprawnień tych osób do opieki medycznej.
Przepis ten ma ułatwić wymienionej grupie osób dostęp do świadczeń zdrowotnych. Jest on konsekwencją docenienia zasług i potrzeby otoczenia ich specjalną opieką medyczną. Przywilej pierwszeństwa w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych dotyczy przede wszystkim pierwszeństwa w danej kategorii medycznej w procesie kwalifikacji do leczenia (przypadki pilne i stabilne).
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, ze zm.) w art. 23 zobowiązuje kierownika podmiotu leczniczego do ustalenia regulaminu organizacyjnego tego podmiotu. Art. 24 ust. 1 pkt 6 i 7 cytowanej ustawy wymaga od podmiotu określenia przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń a także warunki współdziałania jednostek lub komórek organizacyjnych dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym, rehabilitacyjnym i administracyjno-gospodarczym. Natomiast w § 11 ust. 4 pkt 5 i 9 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 81, poz. 484), wskazane są obowiązki świadczeniodawcy w kwestii umieszczenia wewnątrz budynków, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, informacji dotyczących praw pacjenta, w tym pacjentów uprawnionych do korzystania ze szczególnych uprawnień.
Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że nierespektowanie uprawnień wynikających z przepisu art. 47 c jest naruszeniem prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, określonych w art. 6 i 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz. U. z 2012 r poz. 159).
Pacjent lub osoba działająca w jego imieniu może skierować skargę do Rzecznika Praw Pacjenta w związku z naruszeniem przywilejów osób, wskazanych w przepisie prawa.