9 marca zastępca Rzecznika Praw Pacjenta uczestniczył w VII Konferencji „Opieka Paliatywna w Polsce 2018” organizowanej przez wydawnictwo Termedia. Grzegorz Błażewicz wziął udział w sesji poświęconej standardom organizacyjnym i medycznym w medycynie paliatywnej. Dyskusja podczas sesji miała służyć wypracowaniu ujednoliconych standardów w opiece paliatywnej.
Konferencja adresowana była do osób zarządzających jednostkami opieki paliatywnej, lekarzy, pielęgniarek oraz profesjonalistów, którzy na co dzień mają kontakt z pacjentami chorującymi na postępujące choroby niepoddające się leczeniu przyczynowemu. Celem spotkania było dostarczenie cennej wiedzy oraz wymiana doświadczeń w zakresie opieki paliatywnej.
Opieka paliatywna i hospicyjna to wszechstronna, całościowa opieka i leczenie objawowe pacjentów chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące oraz ograniczające życie choroby. Opieka paliatywna jest ukierunkowana na poprawę jakości życia. Jej celem jest zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie. Ma wspomagać także pacjentów w łagodzeniu cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych. Świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej przysługują osobą chorującym na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe.