Pod koniec czerwca br. Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta wziął udział w obradach podczas eksperckiego seminarium poświęconego problematyce podejmowania interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn.
W Szkole Policji w Słupsku, gdzie miało miejsce spotkanie, Grzegorz Błażewicz mówił m.in. o przeprowadzaniu interwencji policyjnych wobec osób z zaburzeniami psychicznymi z perspektywy Rzecznika Praw Pacjenta. Poruszył on kwestię stosowania przez policjantów środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek wobec osób z zaburzeniami psychicznymi przewożonych przez zespół ratownictwa medycznego w asyście Policji do izb przyjęć szpitali wielospecjalistycznych lub szpitali psychiatrycznych. Podkreślił, że Rzecznik stoi na stanowisku, iż niedopuszczalne jest takie działanie, ponieważ w znaczny sposób utrudnia udzielenie pacjentowi stosownej pomocy medycznej. Rzecznik Praw Pacjenta wspólnie z Komendantem Głównym Policji chciałby wypracować sposób postępowania w jaki sposób powinno przebiegać takie przewiezienie pacjenta, w jakim trybie, tak aby prawa pacjenta nie zostały naruszone.
Mimo istniejących uregulowań prawnych, wciąż pozostaje wiele płaszczyzn, które wymagają doprecyzowania, ale i systematycznej w tym zakresie edukacji. Nadal brakuje istotnych publikacji, które prezentowałyby w jaki sposób funkcjonariusze państwowi powinni postępować w konkretnych sytuacjach interwencyjnych.
Dlatego też Szkoła Policji w Słupsku została wyznaczona przez Komendanta Głównego Policji do roli opiekuna-gospodarza programu doskonalenia zawodowego z podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolującymi swoich zachowań z innych przyczyn. Wśród przedsięwzięć realizowanych w Szkole Policji będzie m.in. zbieranie, a następnie dystrybuowanie do innych jednostek szkoleniowych, informacji z
interwencji policyjnych podejmowanych wobec takich osób.
Udział w pierwszym eksperckim seminarium wzięli także m.in.: Krzysztof Olkowicz –Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dr Ewa Giza – Członek Rady do Spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.