Naruszenia praw pacjenta do informacji o stanie zdrowia oraz dostępu do dokumentacji medycznej dziecka w latach 2015-16

Naruszenia praw pacjenta do informacji o stanie zdrowia oraz dostępu do dokumentacji medycznej dziecka w latach 2015-2016

 

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta zgłaszają się rodzice, którzy niejednokrotnie spotykają się z odmową udzielenia informacji o stanie zdrowia lub dostępu do dokumentacji medycznej swojego dziecka. W wielu przypadkach jest to jedno z rodziców, najczęściej ojciec, który po rozstaniu z matką dziecka posiada pełnię praw rodzicielskich. Jednakże jego prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka oraz dostępu do dokumentacji medycznej jest często ograniczane. Wyniki prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań wyjaśniających wskazują, że warto w takich sprawach zwracać się o pomoc do Rzecznika.

 

Sam problem odmowy udzielenia informacji stanie zdrowia dziecka oraz dostępu do dokumentacji medycznej jest częstym tematem rozmów prowadzonych na Infolinii Biura Rzecznika Praw Pacjenta. W 2015 r. ten sprawę zgłaszało 169 osób, natomiast w 2016 – 117 zaniepokojonych rodziców. W 2015 r Rzecznik podjął 47 spraw o tej tematyce, z czego w 33 przypadkach stwierdził naruszenie  wspomnianych praw pacjenta. 4 sprawy nadal pozostają w toku. W 2016 r. takich spraw było nieco mniej – Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził 29 postepowań wyjaśniających, w 13 przypadkach stwierdził naruszenie przynajmniej jednego z praw pacjenta, 15 spraw nadal pozostaje w toku.

 

Podczas prowadzonych rozmów telefonicznych oraz spraw zgłaszanych do Biura rodzice skarżą się najczęściej na brak możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej, niejednokrotnie w przypadku zamknięcia przychodni, odmowę wglądu do badań diagnostycznych, odmowę wydania dokumentacji medycznej dziecka oraz  brak informacji o stanie zdrowia hospitalizowanego pacjenta. Często opiekunowie zgłaszają również przypadki zagubienia bądź nieudostępnienia przez placówkę kart szczepień swoich dzieci.

 

Duża część rozmów  telefonicznych dotyczy także odmowy udzielenia stosownych informacji o stanie zdrowia dziecka i/oraz odmowy udostepnienia dokumentacji medycznej jednemu z rodziców pozostającym w konflikcie, w separacji lub po rozwodzie z drugim opiekunem prawnym dziecka.  W 2015 18 rozmówców poruszało tę tematykę natomiast w 2016 r. było to 21 osób. W 2015 r. Rzecznik podjął 8 spraw dotyczących odmowy udostępnienia dokumentacji medycznej jednemu z rodziców, mających pełnię władzy rodzicielskiej oraz 2 sprawy dotyczące odmowy udzielenia informacji o stanie zdrowia małego pacjenta. Została podjęta również 1 sprawa dotycząca obu tych naruszeń. W 6 przypadkach Rzecznik stwierdził naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej oraz w 1 przypadku do informacji, w 1 sprawie Rzecznik stwierdził oba naruszenia praw pacjenta. W 2016 r. Rzecznik podjął 7 spraw dotyczących naruszenia prawa jednego z rodziców do dokumentacji medycznej dziecka. Dyspozycja odmowy udostepnienia dokumentacji medycznej dziecka jest wydawana podmiotowi leczniczemu najczęściej na prośbę matki, pomimo posiadanej przez ojca pełni praw rodzicielskich. W 6 postępowaniach Rzecznik stwierdził naruszenie tego prawa pacjenta, 1 sprawa nadal pozostaje w toku.