Komunikaty

14-07-2011r.

Komunikat

Zwracam się do wszystkich pacjentów, którzy w związku z prowadzeniem akcji protestacyjnej prowadzonej przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim w dniu 12 lipca 2011r. oraz w związku z ewentualnymi tego typu zdarzeniami w innych regionach kraju, zostali pozbawieni prawa do świadczeń zdrowotnych, o kierowanie do Rzecznika stosownych wniosków w tej sprawie.



Wnioski poświadczone własnoręcznym podpisem proszę kierować na adres Biuro Rzecznika Praw Pacjenta al. Zjednoczenia 25, 01-829 Warszawa.

Rzecznik Praw Pacjenta informuje wszystkich pacjentów, że działanie takie może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjenta określone art. 59 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r., Nr 52, poz. 417 z późn. zm.). Przez praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjenta rozumie się między innymi bezprawnie zorganizowane działania lub zaniechania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Rzecznik może podjąć postępowanie w sprawach naruszających zbiorowe prawa pacjentów na podstawie wniosku obejmującego w szczególności oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie pacjenta, którego sprawa dotyczy, zwięzły opis stanu faktycznego. Wniosek skierowany do Rzecznika jest wolny od opłat. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ww. ustawy o postępowaniu w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, Rzecznik ma prawo żądać przedstawienia dokumentów oraz wszelkich informacji dotyczących okoliczności stosowania praktyk, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż mają charakter praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty otrzymania żądania. Stosownie art. 69 ww. ustawy w przypadku nieprzekazania na żądanie Rzecznika dokumentów oraz informacji, o których mowa w art. 61, Rzecznik nakłada w drodze decyzji, na podmiot, do którego skierowano żądanie, karę pieniężną do wysokości 50 000 złotych. Stosownie do art. 68 w przypadku nie podjęcia działań określonych w wydanej przez Rzecznika decyzji o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów Rzecznik nakłada na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych albo organizatora akcji protestacyjnych i strajku w drodze decyzji, karę pieniężną do wysokości 500 000 złotych.

Równocześnie informuję, że pacjent, który w związku z nieudzieleniem pomocy medycznej doznał szkody, może dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych przez sądem powszechnym.


W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę o kontakt za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-21.00; połączenia z tel. komórkowych:(płatne wg stawek operatora) 22 833- 08-85; 22 635- 59-96.

 


Krystyna Barbara Kozłowska
Rzecznik Praw Pacjenta
LISTA KOMUNIKATÓW