Komunikaty

23-08-2010r.

Komunikat

Wychodząc naprzeciw Państwa pytaniom oraz wątpliwościom dotyczącym ponoszenia kosztów z tytułu znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodu, uprzejmie informuję, że pobieranie od pacjentek opłat za świadczenia związane z porodem nie jest zgodne z obowiązującym prawem. Jest to związane z postanowieniami art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), zgodnie z którymi wszystkie kobiety w okresie ciąży porodu i połogu mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w tej ustawie. Ponadto stosownie do treści art. 31 d. ww. ustawy, poród zakwalifikowany jest do świadczeń gwarantowanych, co jednoznacznie stanowi, iż świadczenia związane z porodem są bezpłatne dla wszystkich kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu. Zgodnie z postanowieniami art. 4, art. 31, art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U z 2008 r. Nr 136, poz. 857 z późn. zm.), lekarz podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniej metody postępowania leczniczego w oparciu o stwierdzone wskazania i ewentualne następstwa zastosowanej metody.

W nawiązaniu do problematyki opłat za świadczenia dokonywane na tzw. "życzenie pacjenta" uprzejmie informuję, że przepisy prawa nie przewidują formy i zakresu opieki zdrowotnej na życzenie pacjenta. Mając powyższe na uwadze wydaje się, że nadużyciem interpretacyjnym jest takie określanie udzielanego odpłatnego świadczenia zdrowotnego lub jego elementu.

Należy podkreślić, że opłaty które mogą być pobierane od kobiet hospitalizowanych w oddziałach położniczych mogą wiązać się jedynie z kosztami dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Pacjent ponosi koszty realizacji prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, jeżeli realizacja tego prawa skutkuje kosztami poniesionymi przez zakład opieki zdrowotnej (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.). Wysokość opłaty rekompensującej te koszty ustala kierownik zakładu opieki zdrowotnej uwzględniając rzeczywiste koszty realizacji praw opieki nad osobą bliską.

Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy została od Państwa pobrana opłata za znieczulenie zewnątrzoponowe istnieje możliwość zwrócenia się do dyrektora placówki o zwrot poniesionych kosztów. Wystąpienie winno mieć formę pisemną wraz z załączoną kopią dowodu uiszczenia opłaty.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszam do kontaktu
z Biurem Rzecznika Prawa Pacjenta. Przedmiotowe zgłoszenia Biuro przyjmuje pod numerem telefonu 22-833-08-85 lub bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 21.00 oraz drogą elektroniczną sekretariat@bpp.gov.pl.
 

Krystyna Barbara Kozłowska
Rzecznik Praw Pacjenta
LISTA KOMUNIKATÓW