Komunikaty

21-03-2011r.

Pełnomocnicy ds. praw pacjenta w zakładach opieki zdrowotnej

Rzecznik Praw Pacjenta informuje, iż w polskim ustawodawstwie nie istnieje podstawa prawna regulująca funkcję osób zajmujących się prawami pacjenta w zakładach opieki zdrowotnej. W szpitalach mogą pracować osoby na tego typu stanowiskach, zatrudnione przez kierującego placówką, jednakże nie mogą one używać nazwy Rzecznika Praw Pacjenta. Rzecznik Praw Pacjenta tak jak Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka jest organem samodzielnym, centralnym, znajdującym swoje umocowanie w regulacjach prawnych. Najstosowniejszą nazwą jaką można by było w przypadku takich osób zastosować to Pełnomocnik ds. praw pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został mocą ustawy z dnia 6 listopada 2008 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jest centralnym organem administracji rządowej. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Do 30 czerwca 2010 r., w sposób niepowiązany ze sobą organizacyjnie i administracyjnie, ale o podobnym nazewnictwie, funkcjonowali rzecznicy praw pacjenta przy oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta - na szczeblu centralnym. Natomiast z początkiem lipca 2010 r. zlikwidowano stanowiska rzeczników praw pacjenta przy oddziałach wojewódzkich NFZ, a zadania pełnione przez nich dotychczas, zostały przeniesione do Wydziałów Spraw świadczeniobiorców (przy oddziałach wojewódzkich NFZ). Dotyczy to również centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci zamieszkujący w poszczególnych województwach mogą w praktyce nadal zwracać się do lokalnych oddziałów NFZ w sprawach m. in. skarg i wniosków dotyczących świadczeń zdrowotnych udzielanych przez wszystkie rodzaje zakładów opieki zdrowotnej posiadających kontrakt z NFZ.

Z dniem 1 stycznia 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono funkcję Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, którzy początkowo byli pracownikami Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia i wykonywali swoje zadania przy pomocy Biura. W 2006 r. rozpoczęli oni działalność w 37 zakładach opieki zdrowotnej na terenie całego kraju.

Obecnie Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego podlegają organowi centralnemu - Rzecznikowi Praw Pacjenta i są pracownikami Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Na dzień dzisiejszy w 50 zakładach opieki zdrowotnej 26 osób pełni funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

LISTA KOMUNIKATÓW