W związku z licznymi pytaniami od pacjentów, Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia zamieszczony został komunikat w sprawie uzależniania wystawiania recept na leki refundowane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej od przedstawiania przez pacjentów chorych przewlekle informacji od lekarzy specjalistów.
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej często wymagają, przed przepisaniem pacjentom przewlekle chorym leków refundowanych okazania informacji, od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - specjalisty, m.in. w kwestii sposobu leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, wizytach kontrolnych. Zgodnie z komunikatem, przypisywanie tym informacjom decydującego znaczenia co do możliwości leczenia przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej chorób przewlekłych, stanowi nieuprawnioną nadinterpretację Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (OWU), stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. Przepisy § 12 ust. 5 i 6 OWU nie ograniczają kompetencji zawodowych i autonomii decyzji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w tym także w stosunku do diagnozowania i leczenia chorób przewlekłych.
Wzór informacji dla lekarza kierującego/POZ - załącznik nr 6 do zarządzenia Nr 81/2011/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 4 listopada 2011 r.