Rzecznik Praw Pacjenta poparł inicjatywę ponad 50 organizacji pacjentów onkologicznych, kierując do Minister Finansów, Teresy Czerwińskiej wniosek w sprawie konieczności zapewnienia finansowania rejestrów medycznych w dziedzinie onkologii.
Działanie systemu rejestrów medycznych, stanowi podstawę do wykorzystania przeznaczonych na leczenie środków finansowych w sposób najbardziej efektywny i racjonalny, przynoszący wymierne korzyści zdrowotne pacjentom – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu.
Podstawowym zadaniem Rzecznika Praw Pacjenta jest ochrona praw pacjenta, w szczególności prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Zdaniem Bartłomieja Chmielowca rejestry medyczne stanowią niezbędne nowoczesne narzędzie zarządzania w systemie ochrony zdrowia.
W opinii Bartłomieja Chmielowca w zarządzaniu ochroną zdrowia od dawna tworzone są narzędzia umożliwiające osiągnięcie najwyższego stosunku jakości świadczeń w odniesieniu do poziomu finansowania. Jednym z takich narzędzi jest ocena technologii medycznych stosowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, wprowadzenie rozwiązania polegającego na rozwinięciu systemu rejestrów medycznych o pacjentów chorych onkologicznie pozwoli w znaczny sposób podwyższyć jakość leczenia poprzez monitorowanie efektywności finansowanych świadczeń. Wierzę, że takiego systemu opieki zdrowotnej potrzebują obywatele – zaznaczył Bartłomiej Chmielowiec.
Rejestry medyczne to narzędzia, które są potrzebne służbie zdrowia. Dzięki ich wprowadzeniu możliwe byłoby powiązanie finansowania z uzyskiwanym efektem zdrowotnym.