12 maja 2016 r. w Centrum Zielna w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja „Wyrównać szanse. Jakość życia pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona w Polsce. Jak pomóc chorym? Perspektywy na przyszłość” zorganizowana przez Fundację Parkinsona. Przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta wziął aktywny udział w wydarzeniu.
W konferencji wzięli udział m.in. Konsultant Krajowy ds. neurologii, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Federacji Pacjentów Polskich oraz przedstawiciele pacjentów.
Rzecznika Praw Pacjenta reprezentowała Marzanna Bieńkowska – Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Poradniczego Biura Rzecznika Praw Pacjenta, która w swoim wystąpieniu podjęła kwestię braku dostępu pacjentów z tym rozpoznaniem do nowoczesnych leków, a także do wczesnej diagnostyki, w tym do badań diagnostycznych oraz do ciągłej rehabilitacji. Zwróciła także uwagę na problem społeczny związany z opieką nad pacjentami dotkniętymi tą chorobą oraz wskazała na gotowość współpracy Rzecznika Praw Pacjenta w tworzeniu standardów w zakresie leczenia choroby Parkinsona.
Według statystyk na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi ponad 6 milionów ludzi. W Polsce zdiagnozowanych w tym kierunku jest około 70 tysięcy pacjentów. Każdego roku na chorobę Parkinsona zapada średnio 10 na każde 100 tysięcy osób. W powszechnej opinii choroba ta była uznawana za przypadłość osób starszych. Obecnie zapadają na nią również ludzie młodzi.