Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, iż na mocy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta każdy ma prawo do dochodzenia roszczeń w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta w drodze postępowania przed sądem cywilnym. Szczegółowe przepisy w zakresie możliwości dochodzenia roszczeń reguluje również ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w razie zawinionego naruszenia praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 ustawy Kodeks cywilny. W razie zawinionego naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności sąd może, na żądanie małżonka, krewnych lub powinowatych do drugiego stopnia w linii prostej lub przedstawiciela ustawowego, zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez nich cel społeczny. Powyższego przepisu nie stosuje się do zawinionego naruszenia prawa pacjenta do:
Pozew składa się do sądu rejonowego lub okręgowego w zależności treści żądania oraz wartości przedmiotu sporu.
Istnieje także możliwość polubownego rozwiązania sporu bez udziału sądu lub z minimalnym jego udziałem. W myśl ustawy Kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r., istnieje możliwość zwrócenia się do kierującego placówką medyczną, która udzielała świadczeń zdrowotnych, z pismem procesowym inicjującym postępowanie – zawezwanie do próby ugodowej. Celem niniejszego postępowania jest polubowne załatwienie sporu przed sądem bez potrzeby wytaczania powództwa – jest to tzw. ugoda przedsądowa. Można też zawrzeć ugodę w trakcie procesu tzw. ugodę sądową. O zawezwaniu do próby ugodowej, bez względu na właściwość rzeczową, można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.
Podstawa prawna