W dniu 29 września br. Rzecznik wszczął z urzędu postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu.
Rzecznik Praw Pacjenta zamierza wyjaśnić czy w ww. podmiocie dochodzi do bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie pacjentów prawa do świadczeń zdrowotnych, które powinny być udzielane natychmiast ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia bądź ograniczenie im tego prawa.
Rzecznik Praw Pacjenta sprawdza czy w ww. szpitalu doszło do przypadków odmowy przyjęć pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W toku powyższego postępowania badana jest m.in. sprawa gdzie szpital odmówił przyjęcia pacjentki przewożonej karetką z jednej z przychodni oraz sprawa 8 – letniego chłopca, który doznał ciężkich obrażeń w wypadku komunikacyjnym.
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 217) podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Z informacji pozyskanych przez Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że ww. szpital posiadał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie szpitalne realizowane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające w niniejszej sprawie. Każdy przypadek odmowy zostanie zbadany w ramach powyższego postępowania.
Rzecznik zwraca się z prośbą do pacjentów, ich rodzin o przekazywanie informacji w zakresie podobnych sytuacji, do których doszło w ww. szpitalu, tj. odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego w nagłych przypadkach. Wszystkie możliwości skontaktowania się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta dostępne są w zakładce "Kontakt".
Rzecznik przypomina, że zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przez praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów rozumie się:
1) bezprawne zorganizowane działania lub zaniechania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych,
2) stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu zorganizowanie wbrew przepisom o rozwiązywaniu sporów zbiorowych akcji protestacyjnej lub strajku przez organizatora strajku - mające na celu pozbawienie pacjentów praw lub ograniczenie tych praw, w szczególności podejmowane celem osiągnięcia korzyści majątkowej.
Wykładnię art. 59 ww. ustawy zastosował w kwietniu br. Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Więcej informacji w Aktualności z dnia 25.04.2014 r. pt. Uchylone wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.