Aktualności

17-06-2016r.

Spotkanie z przedstawicielami organizacji działających na rzecz pacjentów chorych onkologicznie

16 czerwca organizacje działające na rzecz pacjentów onkologicznych spotkały się w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, aby wspólnie rozmawiać o planowanych zmianach w tzw. pakiecie onkologicznym i wypracować uwagi do projektów aktów prawnych wprowadzających modyfikacje
w tym pakiecie.

 

W związku z trwającymi pracami nad zmianami w pakiecie onkologicznym i otrzymaniem do uwag projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z aktami wykonawczymi, Rzecznik Praw Pacjenta zaprosiła organizacje, aby poznać głos pacjentów w tej sprawie.

 

Spotkanie z organizacjami pozarządowymi i społecznymi otworzył Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta – Grzegorz Błażewicz. O tym, jakie pojawiają się problemy związane z funkcjonowaniem pakietu opowiedziała Marzanna Bieńkowska – Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Poradniczego Biura, a jakie zmiany wprowadzą wspomniane przepisy wytłumaczyła Alicja Maliszewska – Naczelnik Zespołu Obsługi Prawnej i Legislacyjnej Wydziału Prawnego Biura. Uczestnicy poznali też wyniki najnowszego OnkoBarometru – raportu opracowywanego cyklicznie przez Fundację Watch Health Care, które przedstawiły Natalia Majcherczyk i Aneta Augustyn.

 

Dr Joanna Didkowska – Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zwróciła uwagę na ważny aspekt leczenia pacjenta onkologicznego – lekarze nie są świadomi, że pacjent ma prawo do konsylium i może prosić o nie, gdy ma wątpliwości. Pani Doktor podkreśliła, że takiej prośby pacjenta lekarze nie powinni traktować, jako podważanie ich wiedzy, czy kompetencji, a jako wyjście do pacjenta, który w obliczu tak trudnej choroby, jak nowotwór, ma wiele obaw.

 

Przedstawiciele zgodnie uznali, że pakiet onkologiczny pozytywnie wpłynął na dostęp chorych do diagnozy i leczenia. Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych potwierdziła, że w projekcie pn. „Społeczny monitoring wdrażania i realizacji Pakietu Onkologicznego” – realizowanym przez Fundację Wygrajmy Zdrowie w partnerstwie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki – 97% ankietowanych pacjentów jest zadowolonych z istnienia pakietu onkologicznego.

 

Problem dostrzeganym zarówno przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta jak i organizacje działające na rzecz pacjentów onkologicznych jest kwestia profilaktyki – problem ten na obszarze podkarpacia omawiała Łucja Bielec z Fundacji SOS Życie w Mielcu, a Andrzej Krajewski z Fundacji Małgosi Braunek BĄDŹ podkreślił, że bez profilaktyki nigdy nie będzie lepiej, medycyna nie da sobie rady z chorymi.

 

Innym aspektem poruszanym podczas spotkania była także istota komunikacji w relacji lekarz – pacjent chory onkologicznie. Przedstawiciele organizacji pacjenckich zwracali uwagę jak ważny dla chorego jest to element w procesie leczenia.


Na koniec spotkania Andrzej Krajewski opowiedział o leczeniu komplementarnym i tak istotnym dla pacjenta prawie do informacji m.in. o profilaktyce, diecie i sposobie życia, które zapobiegają lub minimalizują ryzyko zachorowania na nowotwory. Przedstawiciel Fundacji Małgosi Braunek BĄDŹ opowiedział też o nowopowstałej Koalicji BądźMY dla zdrowia.

 

Ważnym efektem spotkania było także nawiązanie przez przedstawicieli organizacji pozarządowych nowych kontaktów i planów współpracy na rzecz pacjentów onkologicznych.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Lista aktualności