Aktualności

02-09-2015r.

Ubezpieczenie zdrowotne - obowiązek informowania o zgłoszeniu lub wyrejestrowaniu członka rodziny

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że każda osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu np. jako pracownik, zleceniobiorca, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, bezrobotny.

 

Osoba ubezpieczona powinna powiadomić płatnika składek (np. w przypadku osoby zatrudnionej jest to pracodawca) o członkach rodziny uprawnionych do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Taką informację należy przekazać płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania takiego zgłoszenia.

 

Jeżeli zgłoszony przez nas członek rodziny uzyskał inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. podjął pracę sezonową, pracę na umowę zlecenie) – jako osoba, która zgłosiła go do ubezpieczenia – mamy obowiązek powiadomić o tym płatnika składek.

 

Płatnik uzyskując taką informację powinien przekazać ją do ZUS w celu wyrejestrowania tego członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Po ustaniu ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (np. zakończeniu pracy sezonowej lub pracy na umowę zlecenie), członek rodziny powinien zostać ponownie zgłoszony przez ubezpieczonego.

 

Przykład: jeżeli jeden z rodziców zgłosił pracodawcy do ubezpieczenia dziecko, które nie ukończyło 26 lat i kontynuuje naukę, to w przypadku podjęcia przez nie pracy wakacyjnej rodzic powinien powiadomić o tym płatnika składek, który zgłosi tę informację do ZUS.

 

Po zakończeniu przez dziecko sezonowego zatrudnienia, należy ponownie zgłosić je do ubezpieczenia – brak ponownego zgłoszenia może skutkować informacją w systemie eWUŚ o braku uprawnień do świadczeń.

 

Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osobie, która nie zgłosi członka rodziny do ubezpieczenia oraz która nie poinformuje pracodawcy (lub innego płatnika składek) o konieczności wyrejestrowania z tego ubezpieczenia członka rodziny, grozi kara grzywny.

 

Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Lista aktualności