Izba przyjęć szpitala psychiatrycznego oczami pacjenta

Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego to dwie różne perspektywy – lekarza, który podejmuje decyzję o hospitalizacji lub jej odmowie, jak i pacjenta, który potrzebuje pomocy w kryzysie psychicznym. Kilka dni temu poznaliśmy izbę przyjęć widzianą oczami lekarza psychiatry, dziś na to samo miejsce spoglądamy oczami pacjenta.

 

Pani Anna, warszawianka, wieloletni pracownik administracji publicznej, była pięciokrotnie przyjmowana do szpitala psychiatrycznego, ostatni raz w 2013 roku.

 

- Za pierwszym razem trafiłam do szpitala nieprzytomna i zgodę na hospitalizację podpisałam po odzyskaniu świadomości wspomina swoje pierwsze zetknięcie z całodobowym szpitalem psychiatrycznym. 

 

Drugie przyjęcie miało już inny charakter. Odbyło się za świadomą zgodą Pani Anny, która zdecydowała się na leczenie szpitalne w wyniku rozmów ze swoim lekarzem psychiatrą.

 

- Mój psychiatra nie mógł ustawić mi w warunkach ambulatoryjnych skutecznej farmakoterapii i dlatego zaproponował szpital, ponieważ w nim lekarz mając pacjenta „na oku” może o wiele szybciej reagować. Dostałam skierowanie, przygotowałam w domu rzeczy do zabrania i pojechałam na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Tam po rozmowie z lekarzem, podpisałam zgodę i zostałam przyjęta na oddział.

 

Jak wygląda samo przyjęcie do szpitala psychiatrycznego lub oddziału psychiatrii w szpitalu ogólnym? Na co zwrócić uwagę?

 

- Wiele osób, które trafiają do szpitala leczy się już od dłuższego czasu. W takim przypadku można się przygotować i np. wziąć ze sobą kartkę ze spisem leków, które w przeszłości na nas dobrze zadziałały oraz tych, które się nie sprawdziły. Jeżeli przyjmujemy leki na inne schorzenia (np. astma), poinformujmy o tym lekarza w czasie przyjmowania do szpitala. W ten sposób możemy pomóc lekarzom zastosować odpowiednią farmakoterapię. Należy pamiętać tez o zabraniu dokumentów. Samo przyjęcie na oddział psychiatryczny różni się od przyjęcia na inne oddziały np. sprawdzane są rzeczy, które mamy ze sobą. Nie należy wnosić przedmiotów, którymi można zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu. Dotyczy to np. paska do szlafroka, sznurówek, ostrych przedmiotów, takich jak metalowe noże, widelce, cążki do paznokci, nożyczki, pilniki, igły, szydełka, druty itp. Natomiast wartościowe rzeczy najlepiej zostawić w domu lub oddać do depozytu.

 

Pobyt w szpitalu psychiatrycznym, w odróżnieniu od wielu innych oddziałów, trwa zdecydowanie dłużej. Czasem jest to tydzień, czasem trzy tygodnie, a niekiedy miesiąc czy dwa. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Dlatego też przez ten czas oddział szpitalny staje się drugim domem pacjenta. Praktycznych rad udziela nasza rozmówczyni:  

- Oprócz piżamy, szlafroka, bielizny, skarpetek, ręcznika, kosmetyków oraz kapci, do szpitala zabierałam papier toaletowy, chusteczki higieniczne, podpaski i klapki pod prysznic. Warto też zabrać ze sobą takie rzeczy jak woda mineralna, herbata, kawa czy cukier. Na wielu oddziałach jest możliwość skorzystania z lodówki tak więc nie ma też problemu z zabraniem ze sobą jedzenia.

 

Pani Anna aktualnie jest asystentem zdrowienia, edukatorem w jednej z warszawskich fundacji działających na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. Każdy szpital ma inne wymogi dotyczące przyjęcia i zasad panujących na oddziale. Pani Anna podzieliła się z nami cenną radą, a jednocześnie podkreśliła, że pobyt w szpitalu psychiatrycznym ma na celu dobro pacjenta.

 

- Jeżeli mamy taką możliwość, dowiedzmy się wcześniej, jak przygotować się do hospitalizacji w danym miejscu. Ze względu na szczególne warunki, pobyt na oddziale psychiatrycznym całodobowym zamkniętym różni się od pobytu na innych oddziałach, ale w wielu przypadkach to skuteczny sposób, żeby szybciej wyjść z kryzysu psychicznego w jakim się znaleźliśmy.

 

Na zdjęciach obok obejrzeć możecie Izbę Przyjęć w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Na zdjęciach znajdują się: wejście główne, punkt informacyjny i poczekalnia, łazienka, pokój badań oraz pokój przyjęć.

 

Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego w niektórych sytuacjach odbywa się w wbrew woli pacjentów. Wówczas oprócz lekarza i pacjenta istotną rolę odgrywają osoby wykonujące zawody prawnicze – sędziowie, adwokaci, radcowie prawni. Jaka jest ich rola w procesie przyjmowania na leczenie do szpitala psychiatrycznego? O tym już za kilka dni w kolejnym odcinku #25BlaskówPsychiatrii.