Opieka duszpasterska
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu obywatelowi wolność sumienia i religii. Wolność ta daje prawo do korzystania z pomocy religijnej w tym miejscu, w którym osoba tego potrzebująca się znajduje - takim miejscem są również szpitale, w tym psychiatryczne.
Pacjentom przebywającym na oddziałach szpitalnych, niezależnie od Konstytucji RP, przysługuje także prawo do opieki duszpasterskiej, które umożliwia bezpośredni kontakt z opiekunem duchowym wyznawanej przez pacjenta religii, jego uczestnictwo w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala, przyjmowanie sakramentów. Ww sytuacji pogorszenia się jego stanu zdrowia, powodującego odczucie zagrożenia prawo do niezwłocznego zawiadomienia duchownego wyznawanej przez siebie religii i kontakt z tą osobą.
Pacjent powinien otrzymać informację, jakiego wyznania kapelani sprawują opiekę duszpasterską na terenie szpitala, w którym przebywa, w jaki sposób można się z nimi skontaktować oraz gdzie i o której godzinie odbywają się nabożeństwa. Informacje takie zawarte są w regulaminach podmiotów leczniczych lub na oddzielnych kartkach wywieszonych na tablicach ogłoszeń. Osobą odpowiedzialną za zatrudnienie kapelana jest dyrektor danej placówki medycznej.
Wywieszone w oddziałach listy kościołów innych wyznań działających w danych miastach – wraz z danymi kontaktowymi umożliwiają pacjentom, którzy tego potrzebują możliwość bezpośredniego kontaktu ze swoim duchownym. Bywają również sytuacje, w których księża, pastorzy czy inni kapłani przychodzą do swoich wiernych jako osoby odwiedzające. Ponadto każdy pacjent w trakcie hospitalizacji na oddziale psychiatrycznym może swoje indywidualne potrzeby duchowe realizować poprzez modlitwę, medytację itp.
Z uwagi na największą liczbę wyznawców religii rzymsko-katolickiej w szpitalach najczęściej zatrudnieni są kapelani, którzy swoją posługę realizują w kaplicach szpitalnych (salach kultu) lub w oddziałach, spotykając się bezpośrednio z pacjentami.
W niektórych częściach kraju ze względu na większość religijną innych wyznań np. prawosławie posługę duszpasterską pełni batiuszka, który regularnie odwiedza i spotyka się ze swoimi wiernymi, a pacjenci w dobrym stanie zdrowia mają możliwość uczestniczenia w nabożeństwach tego obrządku. Na terenie oddziałów psychiatrycznych posługę duszpasterską pełnią również pastorzy, rabinowie i inni duchowni, którzy swoją działalność duchową prowadzą w duchu ekumenicznym.
Kaplica w Wojewódzkim Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim
Pomoc socjalna
Ważną rolę na oddziale psychiatrycznym, w szczególności w zakładzie opiekuńczo-leczniczym pełnią również pracownicy socjalni. Ich praca ma na celu w szczególności pomoc pacjentom oraz ich rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie, poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków temu sprzyjających.
Na barkach pracowników socjalnych spoczywa wiele odpowiedzialnych i wymagających zadań. Dokonują oni m. in. analizy i oceny sytuacji socjalno-bytowych pacjentów, które umożliwiają określenie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej. Ustalając „diagnozę socjalną” uwzględniają nie tylko cele zdrowotne, ale także interesy osobiste i zawodowe chorych, a czynności dokonywane w najbliższym otoczeniu i zakładzie pracy pacjenta przeprowadzają w sposób taktowny i z zachowaniem w poufności wszystkich informacji powziętych w związku z wykonywaniem swej pracy. Prowadzą również dokumentację z dokonanych czynności i świadczeń w historii choroby oraz dzienniku świadczeń socjalnych.
Do szerokiego katalogu czynności i zadań wykonywanych przez pracowników socjalnych pracujących w oddziałach psychiatrycznych oraz zakładach opiekuńczo-leczniczych możemy zaliczyć:
Ponadto pracownicy socjalni udzielają też pomocy w tzw. „nietypowych’’ sprawach, jednakże bardzo istotnych dla pacjentów. Oto kilka przykładów:
Przykłady pism redagowanych przez pracowników socjalnych