W poprzednim Blasku Psychiatrii poznaliśmy zadania sędziów i pełnomocników reprezentujących pacjenta przed sądem. Dziś przedstawimy kolejne osoby, które spotkamy na szpitalnych korytarzach. Dowiemy się m.in. kto i jakich form pomocy udziela oraz jakimi kwalifikacjami dysponuje personel oddziału psychiatrycznego.
O tym, jak wygląda praca lekarza dyżurującego na izbie przyjęć pisaliśmy w jednym z poprzednich Blasków Psychiatrii > http://www.rpp.gov.pl/blaski-psychiatrii/dzien-z-zycia-lekarza-psychiatry-w-szpitalnej-izbie-przyjec/
Żeby zostać lekarzem psychiatrą należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne, a następnie po roku stażu, zdecydować się na specjalizację z zakresu psychiatrii. Takie szkolenie specjalizacyjne trwa pięć lat, w trakcie których lekarz, pracując w szpitalu lub na oddziale psychiatrycznym, kształci się oraz przygotowuje do egzaminu państwowego, po zdaniu którego staje się specjalistą psychiatrą.
Obecnie w Polsce kwalifikacje pielęgniarki można uzyskać tylko po ukończeniu wyższej uczelni. Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej stanowi, że pielęgniarka uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej - jest to szkoła prowadząca kształcenie w formie jednolitych studiów magisterskich lub uzupełniających oraz studiów zawodowych. Absolwent studiów magisterskich uzyskuje tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa natomiast absolwent studiów zawodowych tytuł licencjata pielęgniarstwa. Swoje umiejętności pielęgniarki doskonalą m.in. w procesie szkolenia specjalizacyjnego (np. w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego) a także kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych czy doszkalających (w tym z zakresu psychiatrii).
Wykonywanie zawodu psychologa poprzedza ukończenie studiów magisterskich na kierunku psychologia. Wielu psychologów zdobywających doświadczenie zawodowe w ochronie zdrowia decyduje się na specjalizację w dziedzinie psychologii klinicznej zaburzeń psychicznych. Po zaliczeniu niezbędnych staży, modułów teoretycznych w ramach specjalizacji taki psycholog zdaje Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Natomiast po pozytywnym zaliczeniu egzaminu uzyskuje tytuł specjalisty psychologa klinicznego.
Do szpitala psychiatrycznego ludzie najczęściej trafiają w ostrych kryzysach – zaostrzeniach choroby lub niezwykle dramatycznych sytuacjach życiowych. Rozmowy z psychoterapeutą – o ile pacjent będzie chciał skorzystać z takiej możliwości – mogą pomóc w uporządkowaniu uczuć i myśli, odreagowaniu trudnych emocji, a także w opracowaniu sposobu wychodzenia z kryzysu psychicznego. Ze względu na długi czas hospitalizacji, na oddziałach ogólnoprzyjęciowych najlepiej sprawdzają się krótkoterminowe formy oddziaływań np. techniki behawioralno-poznawcze, narracyjne, ericksonowskie czy psychoedukacyjne. Natomiast u pacjentów przewlekle chorych oraz tych przebywających na oddziałach sądowych możliwe jest stosowanie długoterminowej psychoterapii. Choć psychoterapia odbywająca się w ramach hospitalizacji psychiatrycznej nigdy nie prowadzi do pełnego wyleczenia, to może być początkiem drogi do zdrowia, zapobiegać powtórnym hospitalizacjom i zmotywować pacjenta do korzystania z opieki ambulatoryjnej (poradni zdrowia psychicznego) i oddziałów dziennych.
Do niedawna szkolenie specjalisty psychoterapii uzależnień akredytowane było przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. W ostatnim czasie regulacje prawne uległy pewnym zmianom w tym zakresie. Dla osób rozpoczynających szkolenie w tym roku dostępna jest jedynie ścieżka Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Po ukończeniu pierwszego etapu trwającego 650 godzin oraz odbyciu stażu i odpowiedniej ilości godzin superwizji a także przygotowania opisu przypadków, kandydata na specjalistę terapii uzależnień czeka ogólnopolski egzamin ustny i teoretyczny, po zdaniu którego może przystąpić do realizacji zadań związanych ze specyfiką swojego zawodu.
Rejestratorka lub sekretarka medyczna - wykonuje biurowe prace niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oddziału. Prowadzi kolejki oczekujących, przechowuje i udostępnia dokumenty, a także udziela informacji odnośnie placówki oraz zasad jakie tam panują. Praca ta wymaga asertywności oraz dobrej komunikacji z pacjentem i pozostałym personelem szpitala. Rejestratorka lub sekretarka medyczna pod nadzorem lekarza sporządza także zaświadczenia lekarskie o leczeniu pacjenta na oddziale, kopie i odpisy dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarzy, pielęgniarki, psychologów oraz pozostały personel medyczny.
Rejestratorką medyczną można zostać np. poprzez ukończenie policealnej szkoły, kształcącej w tym zakresie.
Do zadań pracownika socjalnego należą: poradnictwo socjalne, wnioskowanie o świadczenia, pomoc w załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem rent przyznawanych przez ZUS i KRUS oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. Pracownik socjalny pełni funkcję łącznika pomiędzy pacjentem znajdującym się w szpitalu a środowiskiem w którym chory mieszka i pracuje. Dzięki niemu oraz współpracy z poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego zachowana jest ciągłość opieki psychiatrycznej pacjenta w środowisku. Ponadto jego działania umożliwiają lub przyczyniają się do umożliwienia osobom z zaburzeniami psychicznymi samodzielnej i społecznie użytecznej egzystencji w ich naturalnym środowisku. Pracownik socjalny organizuje także instytucjonalne formy opieki nad chorym po wypisie np. w zakładzie opieki leczniczej czy domu pomocy społecznej, a także pomaga w aktywizacji zawodowej pacjenta.
Pobyt pacjenta w szpitalu psychiatrycznym zawsze jest dokumentowany w odpowiedniej formie. W kolejnej odsłonie naszego cyklu edukacyjnego przedstawimy dokumenty, które poznane dziś osoby sporządzają w czasie swojej pracy. Następny Blask Psychiatrii już niebawem na naszej stronie internetowej i Facebooku! Zapraszamy!
*Dziękujemy za współpracę przy przygotowaniu dzisiejszego Blasku Psychiatrii członkom Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta