Nowotwory Jąder

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nowotwory nie atakują wyłącznie osób starszych. Rak jądra to przede wszystkim choroba mężczyzn pomiędzy 14. a 35. rokiem życia. Jest to jednak nowotwór w 100 proc. wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wykryty odpowiednio wcześnie.

 

Rak jądra rozwija się bardzo szybko – nawet w ciągu kilku miesięcy może zacząć dawać przerzuty, które bardzo szybko stają się niebezpieczne.

 

Pamiętajmy, że nowotwór jądra to nie wyrok – mężczyzna po leczeniu jest nadal w 100 proc. sprawny seksualnie i może mieć również dzieci. Niestety, choroba ta nie jest związana bezpośrednio z żadnymi konkretnymi czynnikami ryzyka i może spotkać każdego – bez względu na dietę czy aktywność fizyczną.

 

 

Samobadanie

Dbanie o swoje męskie „sprawy” jest kluczowym elementem walki z rakiem jąder. Jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie niemal w 100 proc. przypadków – warunkiem jest jednak przeznaczenie kilku minut raz w miesiącu na samobadanie.

 

Raz w miesiącu po ciepłym prysznicu weź „sprawy” w swoje ręce:

  1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.
  2. Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.
  3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.
  4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.
  5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.
  6. Alarmującym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza.

Im więcej badań będziesz mieć za sobą, tym łatwiej i szybciej rozpoznasz zmiany lub niepokojące objawy. Pamiętaj, że pierwszym krokiem po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości jest wizyta u lekarza, który zaleci dalsze badania – może to być internista lub urolog.

 

 

Badania USG dla mężczyzn

Kampania Movember to przede wszystkim uświadamianie mężczyzn, jak ważne jest regularne badanie się i wczesne wykrywanie męskich nowotworów. Wydarzenie organizowane jest w Polsce od 2014 roku jako seria spotkań i prelekcji. Od 2016 roku inicjatywa ta została rozszerzona o bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całym kraju.

 

Badanie USG jąder jest bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa jedynie pięć minut i pozwala zdiagnozować stan zdrowia jąder. Co ważne, diagnostyka jąder nie wymaga żadnego przygotowania, poza zachowaniem podstawowej higieny, nie pozostawia także żadnych śladów i uczucia dyskomfortu czy bólu. Po wykonanym badaniu niemal natychmiast możemy wrócić do swoich codziennych zadań.

 

 

źródło: Fundacja Kapitan Światełko