Nowotwory Prostaty

Nowotwór prostaty jest drugą po raku płuc, najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce. Niestety wśród panów istnieje wciąż niska świadomość dotycząca prostaty, a także tego, za jaką funkcję w organizmie mężczyzny odpowiada ten gruczoł. Przypomnijmy, że prostata odpowiedzialna jest za produkcję płynu, w którym poruszają się dostarczane z jąder plemniki.

 

Nowotwory prostaty rozwijają się bardzo powoli i mogą dotyczyć mężczyzn już po 40. roku życia. Niestety, profilaktyki nowotworu prostaty nie ułatwia fakt, że gruczoł krokowy nie jest możliwy do samobadania, jak jest to m.in. w przypadku jąder. Dlatego tak istotne są badania profilaktyczne.

 

Początkowe objawy nowotworu prostaty wiążą się przede wszystkim z problemami przy oddawaniu moczu, nie należy jednak ich lekceważyć. Wcześniej wykryte zmiany zwiększają szansę na bezoperacyjne leczenie choroby.

 

Określenie poziomu PSA

Badanie PSA wykonuje się, aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości przy problemach z gruczołem krokowym. Komórki prostaty wydzielają specyficzny antygen, zwany w skrócie PSA. Jest to rodzaj markera nowotworowego, którego poziom pozwala rozpoznać zmiany zachodzące w prostacie już na wczesnym etapie.

 

Po 45. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku wykonać kontrolne badania krwi. Warto, aby znalazło się w nich także badanie poziomu antygenu PSA. Jeśli wykracza on poza normę, dalsza diagnoza pozwoli ustalić kolejne kroki. Nie należy wpadać w panikę, kiedy poziom PSA znajduje się poza normą – nie zawsze oznacza to rozwój nowotworu, czasami są to objawy naturalnego rozrostu prostaty.

 

Badanie PSA w kampanii Movember

W tegorocznej edycji wydarzenia przeprowadzone będą również badania mężczyzn powyżej 45. roku życia pod kątem zmian w gruczole krokowym. Wykorzystany w tym celu będzie test DiagoPSA, który w zaledwie kilka minut pokazuje, czy poziom PSA został przekroczony.

 

Badanie PSA – podobnie jak pomiar cukru we krwi – wymaga ukłucia w palec i pobrania kropli krwi w celu zrealizowania testu. Warto podkreślić, że badanie PSA nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania i – poza ukłuciem w palec – jest właściwie bezbolesne. Na badania realizowane w trakcie movemoberowych spotkań nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść w podanych przez organizatorów godzinach i zgłosić się do punktu Movember Polska. Wszystkie badania w kampanii realizowane są w formule „zapłać, ile zechcesz”.

 

 

źródło: Fundacja Kapitan Światełko