Które leki są bezpłatne?
Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że nie wszystkie leki są bezpłatne. Za darmo seniorzy mogą otrzymać wiele leków stosowanych przy takich problemach zdrowotnych jak nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, astma, jaskra, osteoporoza czy choroba Alzheimera. Wśród bezpłatnych leków znajdują się także te przeciwzakrzepowe i przeciwdepresyjne.
Aby jednak lek był bezpłatny musi się znajdować w wykazie bezpłatnych leków w obwieszczeniu refundacyjnym. Co więcej masz prawo do bezpłatnych leków uwzględnionych w wykazie tylko w określonych dawkach leku i zawartości opakowania podanych w obwieszczeniu. Dlatego warto zwracać uwagę, jakie opakowanie leku przepisał nam lekarz.
Jeśli chcemy sprawdzić, czy lek, który przyjmujemy jest na liście bezpłatnych leków, możemy to zrobić w wykazie bezpłatnych leków – część D obwieszczenia refundacyjnego. Warto pamiętać, że lista ta będzie się zmieniała co dwa miesiące wraz z obwieszczeniem refundacyjnym.
Możemy też zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego o informację, czy stosowany przez nas lek znajduje się w wykazie i czy na podstawie wystawionej recepty możemy uzyskać lek bezpłatnie w aptece czy punkcie aptecznym.
Obecna lista bezpłatnych leków dla seniorów:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2016/133/akt.pdf (str. 1559 – 1598)
Kto wystawia receptę na bezpłatne leki?
Recepty mogą wystawiać uprawnieni lekarze oraz uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej wpiszą na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” literę S.
Dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa recepty na bezpłatne leki dla seniorów mogą wystawiać też lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania (tzw. recepty pro auctore i pro familiae).
Pamiętaj, że chociaż na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia recepty nie może wystawić lekarz specjalista np. kardiolog czy diabetolog, nie oznacza to braku możliwości skorzystania z bezpłatnych leków.
W takim przypadku lekarz specjalista, który ordynuje lek znajdujący się w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów, może przekazać taką informację Twojemu lekarzowi rodzinnemu. Na podstawie takiej pisemnej informacji na temat zalecanego leczenia, lekarz rodzinny będzie mógł wystawić Ci receptę oznaczoną literą S, która uprawnia do bezpłatnego wydania leku w aptece.
Podsumowanie
Aby otrzymać bezpłatny lek: