Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie 11 maja tego roku doprecyzowuje m.in. prawo pacjenta do dokumentacji medycznej, w tym także sposobów jej udostępniania. Konkretyzuje także zasady przechowywania dokumentacji medycznej po zaprzestaniu działalności leczniczej przed placówkę udzielającą świadczeń zdrowotnych. Dotychczas liczba zgłoszeń kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta dotyczących nie udostępniania osobom upoważnionym dokumentacji medycznej pacjenta z systematycznie wzrasta.
W roku 2014 takich zgłoszeń kierowanych do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, w tym przede wszystkim za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii było 1508, rok później – 1580 natomiast w roku 2016 były to aż 1772 sprawy. Wszystkie skargi, wnioski oraz zapytania poświęcone tej tematyce stanowią średnio 2,5% wszystkich zgłoszeń corocznie kierowanych do Biura.
Również w latach 2014-16 prawo pacjenta do dokumentacji medycznej było naruszane w stopniu wysokim. W tym okresie Rzecznik Praw Pacjenta przeprowadził kilkaset postępowań wyjaśniających dotyczących dostępu do dokumentacji medycznej przez osoby uprawnione. W roku 2014 było to 108 spraw, gdzie w 77 przepadkach Rzecznik stwierdził naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej.
W roku 2015 było tych postępowań 173, z czego w 107 sprawach Rzecznik stwierdził naruszenie tego prawa pacjenta. W roku 2016 na 143 prowadzone sprawy w 56 przypadkach stwierdzono naruszenia. 31 grudnia ubiegłego roku 76 spraw prowadzonych w 2016 r. nadal czekało na rozstrzygnięcie.
Stwierdzone naruszenia oraz zgłoszenia pacjentów dotyczą najczęściej samego problemu odmowy bądź zwłoki w udostępnieniu dokumentacji pacjentom lub osobom przez nich upoważnionym. Dosyć często pojawia się także brak możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej z powodu likwidacji podmiotu, w którym została ona wytworzona.