Psychiatryczne oddziały dzienne

W dzisiejszym Blasku Psychiatrii przybliżymy zasady funkcjonowania dziennych oddziałów psychiatrycznych. Są zdecydowaną mniejszością w stosunku do psychiatrii stacjonarnej, jednak wcale nie mniej ważne. Funkcjonowanie oddziału dziennego oparte jest na tych samym aktach prawnych co oddziałów psychiatrycznych stacjonarnych. Z punktu widzenia praw pacjenta podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawa z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.

 

Przyjęcie pacjenta na oddział psychiatryczny dzienny wymaga spełnienia określonych wymogów:
- skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego;

- wskazań lekarskich, które potwierdzą, że stan psychiczny pacjenta wymaga leczenia w systemie dziennym;
- wskazań psychologicznych, które pomogą zrealizować program terapeutyczno-rehabilitacyjny.

Bardzo ważną kwestią dla prawidłowego procesu terapeutycznego jest brak osób blisko spokrewnionych z pacjentem leczących się w tym samym czasie na oddziale oraz brak ostrych chorób somatycznych u pacjenta wymagających diagnostyki i leczenia.

 

Po spełnieniu tych wymogów pracownik oddziału powinien pow rozmowie z pacjentem   ustalić możliwy termin jego przyjęcia na oddział,

Przyjęcie na oddział psychiatryczny dzienny przebiega w ten sam sposób jak przyjęcie do oddziału psychiatrycznego całodobowego za zgodą pacjenta. Rozpoczyna się w Izbie Przyjęć, a następnie procedura przyjęcia kontynuowana jest już na na oddziale. Od tej pory pacjent pozostaje pod opieką zespołu terapeutycznego składającego się m.in. z lekarza specjalisty psychiatry, psychologa, terapeuty zajęciowego, psychoterapeuty i pielęgniarki.

 

Pomimo, że pobyt na takim oddziale trwa wyłącznie w dni robocze (od poniedziałku do piątku przez ok. 8 godzin dziennie) pacjenci przyjmujący leki zostają zaopatrzeni w ich odpowiednią ilość na cały czas trwania leczenia. Innymi słowy z oddziału otrzymują leki na 7 dni w tygodniu w dawkach zleconych przez lekarza prowadzącego. Ponadto w trakcie leczenia na oddziale dziennym, jeśli sytuacja tego wymaga, pacjent ma wykonywane niezbędne badania i konsultacje zlecone przez lekarza prowadzącego. Pobyt na oddziale dziennym może trwać nawet do 3 miesięcy.

 

Podczas pobytu pacjenci zobowiązani są do przestrzegania regulaminu oddziału, często stosowaną praktyką jest również sporządzanie kontraktu między pacjentem a zespołem terapeutycznym. Dokument ten jest swego rodzaju umową zobowiązującą obie strony do wzajemnego szacunku, respektowania określonych zasad oraz realizacji programu terapeutycznego.  

Nieodłączną częścią codziennego dnia jest również współpraca z innymi osobami przebywającymi na oddziale. Tworzone są np. Samorządy Pacjentów, które budują wzajemne relacje pomiędzy pacjentami a personelem oddziału. Pacjenci mają również możliwość zgłaszania tam swoich pomysłów, uwag i omawiają bieżące sprawy z zespołem terapeutycznym.

 

Leczenie na oddziale dziennym ma na celu poprawę funkcjonowania psychospołecznego pacjenta poprzez diagnostykę chorobową, funkcjonalną i problemową a także poprzez oddziaływania leczniczo-terapeutyczne i rehabilitacyjne. Poza działaniami typowo medycznymi większość czasu pacjenci spędzają na zajęciach indywidualnych, takich jak spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą, bądź grupowych w formie terapii zajęciowej, ukierunkowanej na poprawę samodzielności pacjenta. W jej skład wchodzą np. zajęcia artystyczne zwane arteterapią, zajęcia poprzez pracę zwane ergoterapią, zajęcia muzyczne oraz teatralne. Ponadto istotną kwestią są wszelkie treningi, które pomogą pacjentom w codziennym życiu np. jak przyjmować leki, trening budżetowy, higieniczny, pobudzania aktywności własnej, umiejętności społecznych, interpersonalny lub kulinarny.

 

Na zdjęciach obok widać wnętrze oddziału dziennego w Gnieźnie oraz prace wykonane własnoręcznie przez pacjentów.