Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów siedmiu szpitali, które jak wynika z informacji medialnych nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku. O opinię w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.
W sprawie braku stosowania przez niektóre szpitale znieczulenia ogólnego podczas zabiegów punkcji lędźwiowej i biopsji szpiku u małych pacjentów, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów następujących szpitali:
Jeśli uzyskane i przeanalizowane informacje będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta Rzecznik podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił również do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące stosowania znieczulenia ogólnego
w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz zabiegu biopsji szpiku.