Aktualności

24-04-2018r.

Za nami wspólna konferencja Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Finansowego

19 kwietnia odbyła się pierwsza wspólna konferencja Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Finansowego pt. „Rekompensata za utratę zdrowia i życia – praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń”. Konferencja poświęcona była możliwościom dochodzenia roszczeń przez pacjentów i poszkodowanych w wypadkach.

 

Pierwszym punktem konferencji była debata poświęcona kwestii wsparcia osób dochodzących rekompensaty za utratę zdrowia. Na temat sytuacji, w których pomocy może udzielić albo Rzecznik Praw Pacjenta albo Rzecznik Finansowy rozmawiali Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, Aleksandra Wiktorow – Rzecznik Finansowy oraz Paweł Grzesiewski – Dyrektor Departamentu Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Krystyna Krawczyk – Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego.

 

„Nasze kompetencje dobrze uzupełniają się w niektórych obszarach. Głównie chodzi o przypadki związane z pobytem w placówce medycznej” – mówiła Aleksandra Wiktorow.

„Potrzebna jest współpraca celem wymiany informacji, doświadczeń oraz dotarcia z tą wiedzą i pomocą do jak najszerszej grupy obywateli, którzy tego potrzebują” – dodał Bartłomiej Chmielowiec.

 

Slajdy omawiane w trakcie debaty (PDF 1,02 MB) oraz pełen zapis debaty (PDF 1,09 MB)

 

Następnie swoje wystąpienia przedstawili:

  • prof. Dorota Karkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiła o obecnym modelu pozasądowego dochodzenia roszczeń przez pacjentów. Przedstawiła jak funkcjonuje ten system w rzeczywistości oraz z czym pacjenci borykają się na co dzień. Wskazała również na potrzebę wprowadzenia odpowiednich zmian mających na celu odformalizowanie i przyspieszenie prowadzonych postępowań przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

 

  • mec. Paweł Zagaj – zastępca Rzecznika Finansowego przedstawił zalety postępowania w sporach dotyczących szkód na osobie i różnicach między postępowaniem interwencyjnym a postępowaniem polubownym prowadzonym przy Rzeczniku Finansowym.

„Różnice między tymi dwoma trybami działalności są fundamentalne. W postępowaniu interwencyjnym eksperci Rzecznika starają się znaleźć argumenty prawne na korzyść klienta. W postępowaniu polubownym naszym celem jest osiągnięcie ugody, więc prowadzący postępowanie muszą być bezstronni i niezależni” – mówił Paweł Zagaj.

 

  • mec. Jolanta Budzowska z Kancelarii Prawnej Budzowska Fiutowski i Partnerzy Radcowie Prawni, mówiła o kosztach związanych z dochodzeniem roszczeń za błędy medyczne, opiniach biegłych oraz czasie trwania rozpraw.

 

  • mec. Robert Bryzek – radca prawny w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta poruszył temat postępowań cywilnych oraz udziału Rzecznika Praw Pacjenta jako reprezentanta pacjenta przed sądami powszechnymi na prawach przysługujących prokuratorowi. Wspomniał m.in. o wadach i zaletach dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia praw pacjenta.

„Jako wadę można wymienić na przykład niską wysokość zasądzonych kwot czy konieczność sporządzenia opinii przez biegłego. Do zalet możemy zaliczyć np. możliwość żądania zadośćuczynienia za samo naruszenie praw pacjenta, gdy nie doszło do wyrządzenia szkody materialnej, brak obowiązku wykazania konkretnej wysokości szkody czy brak wykazania związku przyczynowo-skutkowego” – mówił Robert Bryzek.

 

  • mec. Tomasz Młynarski – radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego omówił jedno z ważniejszych uprawnień Rzecznika Finansowego jakim są wnioski o podjęcie uchwały przez Sąd Najwyższy. Przypomniał m.in. uchwałę SN dotyczącą kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji. Jasno z niej wynika, że jeżeli ubezpieczyciel powołuje się wobec poszkodowanego na obowiązek minimalizacji szkody, to na nim spoczywa ciężar dowodu co do tego, że poniesienie tych kosztów w prywatnych placówkach nie było celowe.

 

  • prof. dr hab. Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu omówił szanse i zagrożenia wynikające ze standaryzacji zadośćuczynień. Przypomniał m.in., że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę, która spotkała daną osobę w razie uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty osoby bliskiej lub naruszenia dobra osobistego.

 

Dziękujemy prelegentom, uczestnikom oraz wszystkim śledzącym relację na Facebooku za czynny udział w pierwszej wspólnej Konferencji Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Finansowego. Materiały pokonferencyjne będą niebawem dostępne na naszej stronie internetowej.

 

 

Lista aktualności